Licencia a multilicencia
Licencia je právo na používanie. Je to dokument, ktorý upresňuje za akých podmienok môže byť softvér používaný a šírený.
Multilicencia je viacnásobná, pre viacerých paralelných používateľov určená licencia na používanie softvéru. Multilicencia je zvyčajne lacnejšia ako súčet ekvivalentných individuálnych licencií.
Typy licencií:
1. Komerčný software - proprietárny softvér
Označujeme ním uzavretý, komerčný produkt. Šíri sa za poplatok a bez zdrojových kódov. Môžeme ho získať iba zakúpením, nemôžeme ho voľne šíriť, nemôžeme ho predať alebo odstúpiť bez vedomia autora. Používať ho môžeme iba pri dodržaní licenčných podmienok, uvedených v licenčnej zmluve. Pri takýchto programoch sa tvrdo sleduje licenčná politika – jedna licencia = jedna inštalácia. väčšina takýchto programov má povinnú registráciu u autora s cieľom sledovať predaj.
2. Softvér v krabici (FPP - Full Package Product)
Je určený pre koncový predaj zákazníkom, ktorí zakupujú len jednu alebo dve licencie. Softvér zakúpený ako FPP je možné ďalej predať alebo previesť na iný subjekt.
3. OEM licencia
Operačný systém sa v súčasnosti často predáva v OEM verzii s novým počítačom. Táto licencia je viazaná na počítač, s ktorým bola predaná. Nemôže sa inštalovať na iný počítač ani vtedy, ak ten s ktorým bola kúpená sa pokazí.
4. Demoverzie
Sú programy, ktoré majú zablokované niektoré funkcie, často ukladanie na disk a tlač. Sú dostupné zdarma alebo sú dodávané za poplatok za CD. Môžeme si vyskúšať funkčnosť programu, jeho ovládanie atď., a máme teda možnosť rozhodnúť sa, či daný program zakúpime alebo nie.
5. Trial
Program, ktorý funguje iba určitý čas. Potom sa už nedá spustiť ani znovu nainštalovať.
6. Shareware
Software, ktorý má funkčné alebo časové obmedzenie. Môžeme ho nainštalovať, pracovať s ním a po určitej dobe sa musíme rozhodnúť, či chceme program ďalej používať. Ak áno, sme povinný zaplatiť autorovi tzv. registračný poplatok.
7. Freeware
Sú to voľné produkty. Program môžeme používať a rozširovať zdarma, ale nie je dovolené šíriť ho s cieľom zisku. Autorské práva prináležia autorovi, nie je dovolené bez súhlasu autora meniť programový kód produktu, alebo ho upravovať pre komerčné účely.
8. Adware
Je to akákoľvek softwarová aplikácia, v ktorej sa zobrazujú reklamy počas používania programu. Autori týchto aplikácii zahŕňajú aj prídavný kód doručujúci reklamy, ktoré môžu byť zobrazené cez automaticky sa otvárajúce pop-up okna, alebo cez okienko, ktoré sa objaví na obrazovke počítača (môže to byť napríklad okienko v dolnej časti obrazovky).
9. Beta verzia
Nazýva sa rozpracovaná verzia software, ktorá sa poskytne externým spolupracovníkom a iným vybraným záujemcom na otestovanie a zhromaždenie pripomienok (keďže ide o nedokončený program, má zvyčajne mnoho chýb). Keďže ide v podstate o nehotové výrobky, nie je ochrana autorských práv nijako zvlášť špecifikovaná a býva zvyčajne vecou dohody medzi autorom a testovateľmi.
10. Slobodný softvér
cieľom slobodného softvéru je zaručiť užívateľovi slobodu spúšťania, kopírovania, šírenia, štúdia, upravovania a zlepšovania softvéru. Sloboda spúšťať program, a to za akýmkoľvek účelom. Sloboda študovať ako daný program funguje, vykonávať v ňom zmeny a prispôsobovať ho tak svojim požiadavkám. Prístup k zdrojovému kódu je k tomu nevyhnutnou podmienkou. Sloboda voľne šíriť kópie a pomáhať tak svojmu okoliu.
11. GNU-GPL-licencia
Je to verejná licencia GPL. Vydaný softvér pod touto licenciou je voľný. Môže ho môže ktokoľvek prevádzkovať a distribuovať zadarmo, ale aj predávať na účel zisku. Každá verzia odvodená od programu chráneného GPL musí spĺňať podmienky GPL, čiže žiadna spoločnosť nemôže vziať napr. Linux, modifikovať ho a potom ho distributovať za prísnejších podmienok.